Cestovatelský čtvrtek - Bretagne

Cestovatelský čtvrtek, konaný 23.11. tradičně v prostorách zasedačky firmy Farkasova International byl věnovaný Bretagni. Našim průvodcem byl Ing. Jan Suchý a i přes úvodní zdržení patřil mezi ty nejkrásnější, které jsme tento rok zažili. Bretagne, tento historický a tajemný kus země na severovýchodě Francie, byl úchvatný. Jako by se tam čas zastavil ve středověku. Všudepřítomný kámen a i v těch nejmenších městečkách se tyčí kamenné věže kostelů nebo katedrál. Gotické stavby, staré pevnosti, ryby, galettes, crepes a cidar a ještě úcta obyvatelů ke keltské kultuře ve všech podobách – takto by se dala shrnout Bretagne.
Pan Suchý nás provedl městy a městečky: květinovým městem Vitré, tajemným Carnacem s 5000 kamennými bloky, Jasselinem, sídlem rodiny Rohanových, kteří v Čechách postavili zámek Sychrov. Obdivovali jsme keltské město Vannes, Concarneau, gotickou katerálu v Quimperu, mušketýry známé Locquirec či Quilimio, památka UNESCA. Míst, které jsme měli možnost vidět na fotografiích však bylo o hodně víc.
Závěr patřil nedobytnému opatství Saint Michel, které si přivlastňují Bretagne i Normadie. A pohled na ní byl úchvatný. Svatyně, modlitebny, malebné uličky plné obchodů a lidí, a tomu všemu kraluje na vrcholu majestátný chrám. Ti, kteří chtějí zažít trochu adrenalinu si mohou počkat na mořský příliv, kdy se voda v okolí Saint Michel zvedne v krátké době o téměř 15 metrů a mají co dělat, aby před vodou stihli utéct.
Děkujeme Ing. Janu Suchému za krásný čtvrteční večer, firmě Farkasova International za poskytnutí prostor a pohoštění a Nadaci Krása pomoci za finanční podporu. V nemalé míře děkujeme všem, kteří přišli a mohli jsme si poslední letošní cestování společně užít.