Reportáž z AkSenHer 2018

Začátek letošních AkSenHer byl opravdu napínavý. Celou sobotu střídavě pršelo a předpověď počasí nebyla zrovna příznivá ani na neděli. Ale my všichni, organizátoři i zaregistrovaní účastníci jsme věřili, že počasí bude alespoň takové, aby mohlo naše sportovně-společenské setkání proběhnout. Naše přání se splnilo a den se vydařil nad očekávání. Nepršelo, a dalo by se dokonce říct, že počasí bylo ideální pro sportovní akci. Proč začíná táto reportáž zrovna tématem počasí? Protože počasí je to jediné, co není v našich možnostech předem domluvit a zorganizovat a při akci v plenéru je dost podstatným aspektem zdarného průběhu.
Sportovní areál Gymnázia Nad Štolou v Letenských sadech začali od deváté hodiny zaplňovat organizátoři a dobrovolníci, aby připravili vše potřebné. Pomáhal i správce areálu, pan Veverka. O půl desáté byla zahájená prezence účastníků. Zaregistrováno bylo rekordních 61 účastníků. V deset hodin byly AkSenHry 2018 oficiálně otevřeny. Nad letošními AkSenHrami převzal opět záštitu radní Prahy 7 pro sportovní oblast, pan František Vosecký.
Potěšili nás úplně nové tváře, ale velmi rádi jsme se přivítali i s našimi věrnými a už nám dobře známými účastníky AkSenHer, kteří se každý rok vrací. Ze sesterského slovenského AkSenu dorazily k naší velké radosti dvě aktivní seniorky a dva aktivní senioři z Banské Bystrice, takže se i letos zachoval mezinárodní charakter soutěže. 
Jako první byla odstartována chůze „Nordic Walking“ na 600 m, a to ve čtyřech kategoriích: ženy/muži, pod 70 let/nad 70 let. Běžely se dvě kolá po 300 m, zvlášť ženy a zvlášť muži. Po ukončení tohoto závodu souběžně následovaly soutěže ve stolním tenisu, tenisu a seniorském pětiboji. Novou disciplínou bylo přibližování koulemi pétanque. 
V celém areálu nastal pohyb, soutěžící závodili, dobrovolníci zapisovali výsledky, fotografové fotili. Pohyb ustal až před obědem, který se koná tradičně v přilehlé venkovní restauraci Na Baště. Mezitím dorazili na hřiště tři hudebníci z Nového pražského dixielandu, kteří zpříjemňovali atmosféru v době sčítání výsledků a příprav vyhlašování vítězů závodů. Výsledky jednotlivých sportovních disciplín vyhlásila koordinátorka aktivit AkSen a vedoucí AkSenHer, Maja Mamajová. Medaile a ceny předaly jednatelka Emília Wardrop Mamajová a bývalá olympionička v jachtingu, Lenka Šmídová. 
AkSenHer 2018 se zúčastnilo celkem 56 soutěžících, 32 žen a 24 mužů. Někteří z původně přihlášených 61 seniorů účast z různých důvodů (předpověď počasí, nemoc) vzdali, a naopak dorazili čtyři předem nezaregistrovaní, kterým byla účast v soutěži umožněna. Nedorazila nejstarší zaregistrovaná seniorka (93 let), nejstarší účastnici závodů bylo tedy „jenom“ 84 let a soutěžila v chůzi Nordic Walking a seniorském pětiboji. 
Děkujeme všem, bez kterých by letošní AkSenHry – sportovní hry pro aktivní seniory 50+  nemohly být takové, jaké byly: za záštitu radnímu Františku Voseckému, za finanční podporu městské části Praha 7, Nadaci Krása pomoci a Zátiší Group s.r.o., hotelu Blu Radisson Alcron za poskytnutí cen pro vítěze, podobně tak i Darině Farkašové a její firmě za pomoc a podporu, dobrovolníkům vysokoškolákům Johaně, Emě, Markovi, Honzovi a Petrovi, Lucii s dětmi Filipem a Barborkou, Petrovi ze Sokola Břevnov za vypomáhání a zapisování výsledků, Nadě Motyčkové za vedení prezence, Pavlu Vintrichovi s rodinou za pomoc při pořízení fotek, Pavlu Šlechtovi za starost o zvukovou techniku a fotografování, Vladimíru Slivkovi za vedení soutěže v tenisu, Josefu Procházkovi za vedení soutěže v přibližování koulemi pétanque, Gymnáziu Nad Štolou za laskavé poskytnutí sportovního areálu, správci areálu panu Veverkovi za ochotu a vstřícnost, a v neposlední řadě všem aktivním seniorům, účastníkům sportovních her, za jejich výborné výkony a sportovní elán.
Budeme se těšit příští rok! 
Výsledky jednotlivých sportovních disciplin najdete v připojených tabulkách.
Na fotografie z AkSenHer 2018 se podívejte v naší fotogalerii.